Besmelenin sırrı – B’nin noktası

Ve şimdi ‘ye gelelim:

Bi+ismi >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> İSMİYLE demek. Fakat Cifir kurgusu gereği araya İSTENİLEN/MURAT EDİLEN ne varsa GİREBİLİYORg i r e b i l i y o r.

Örneğin çayımı hüpleyeceğim şu an: (çay içmeye niyetlendim) İSMİYLE (Allah’ın ki o Rahman ve Rahim).

Yani besmele çektim. Besmele, biliyorsunuz, ‘den sonra şöyle uzuuuuuuuuuuuuuuuuun bir yatay çizgi çekilerek yazılır.

<> boş set

Sonra Allah+rahman+rahim diye devam edilir. O ARAYA Bİ’DEN SONRA  s a p l a m a  getirilebiliyor.

hecesi Arapça B ve altına İ (bi) okutan ösre/esre ile yazılır. Harfin adı ne? B (Arapça BE veya Ba -ElifBa’daki B– Elif A, BA ise B) B harfinin biçimine bakınız:

a) Eğer noktasız ise P

b) Eğer noktalı ise B okunur, ki o güne kadar bu harften başka NOKTA‘lı harf yoktu. (Sonrakiler Haccac‘dan gelmiş bidatlar)

c) Noktalı B harfi neye benziyor >>> PARANTEZE (Parantezi bize BULDURAN matematikçi değil, YİNE ALLAH)

d) B‘nin noktası nedir?

aa) Matematik dilinde SIFIR=NOKTA (Nun). (Arapça nutka=NUN harfiyle, mesela Mehmed ismi de Mim harfiyle gösterilir, MİM Kemal ÖKE gibi.) Yani önce nokta=Sıfır koyup sonra PARANTEZ açıyorsunuz. Bu da candaşımın söylediği gibi BOŞCÜMLE (bir matematik deyim).

Parantez dışındaki sıfır ile parantez içindeki elemanları çarptığınızda HERŞEY SIFIR olmasına rağmen O SET (Tümce, cümle) yine de açılıyor. Bakalım nereye varacağız?

bb) RAKAMDAN sese çevirme dilinde (ebcd) ise B’nin noktası demek; Be harfi + nun harfi demek! B ve N harfleri demek!

<> Külli Şey’in

Hans von Aiberg, 02/09/2003 (182/06)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 182 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

182-06-be-nin-noktasi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar