Teyemmüm – Namaz – Dua

Hem bir hüüp [çay, hüüp diye içilen…] kaynattım hem de o kaynarken bu ağustos sıcağında bir duş aldım. Baktım ki namaza hazırım, eh bari namazı da kılayım dedim (duş tamamen bir dk sürüyor). Yani yazın boyabdesti alırım, kış olur teyemmüm alırım (elbette bazen bunlar yapılır). Aslolan namaz abdestidir.

(Namaz abdesti SIK yaptığımızdır, istisna olarak boy ve teyemmüm daha az kullanılır ama DAHA  Ü S T Ü N D Ü R.) Namaz abdestini aldığınızda bir de çamaşır yıkamanız gerekebiliyor. Onu kurut giy vb. Ama TEYEMMÜM’ü EN KİRLİ kıyafetiniz üzerinedeyken alınız, kılığınız (hadesten ve necasetten teharet her ikisi birden) OK oluyor.

Şu kolaylığa, güzelliğe bakar mısınız? Allah’ımızın verdiği şu kolaylığa hamd eder misiniz? Hanif KUR’AN KURALI+EK! Eğer giysilerinizi değiştirme imkanınız yoksa ve siz kendinizi çok kirli hissediyorsanız, SU olduğu halde, SİZ TEYEMMÜM EDİNİZ ki necasetten taharet’iniz CENNET IRMAKLARIYLA, çağlayanlarıyla/çavlanlarıyla yıkansın! SU şartı ÇAMAŞIR yıkamanızı da gerektirecektir. NAMAZ kaçmasın diye mutlaka ALLAH‘ın kolaylıklarını yapınız.

CANDAŞLARIN birlikte olmalarının birinci kuralı NAMAZ İKAMESİDİR. Dünya ve Ahırette birlikte olmanın BEDELİ namazı illa ki kılmanızdır. Ve candaşlarım, namazı BİR TEK ŞEKİLDE terk edebilirsiniz: KUR’AN okunuyorsa (Kıraati değil, BİZİMKİ GİBİ okunuyorsa), bitene kadar NAMAZ kılamazsınız.

Ben Selam ve selam diye namazdan çıkınca, ettiğim duadan size söz etmeliyim:

Allah’ım benim nefsimi sonsuzda-bir nefsi cüziyye gibi yapma. Rabbimiz bütün HANİF nefisleri NEFSİ KÜLLİ yap lütfen. Birimizin duası ötekinin de olsun! Allah’ım sen her işi kolaylaştırıcı, her çözümü en kısa yoldan sevdiricisin. Rabbimiz, benim ettiğim tüm dualarımı, CANDAŞLARIM için  b a ş t a n  bir daha yine/yeniden tahsis edip kabul et! Allah’ım şimdiye kadar hangi duamı KABUL ettin ise, aynısını Candaşlarıma istiyorum.

 

Resulullah “İlla da ümmetim” demiş mi bilemem, ama Kur’an’ın diyor ki “İlla da İbrahim MİLLETİ”. Ya Rabbi, bu İBRAHİM MİLLETİNİN hunefa candaşlarını İBRAHİM duasını kabul ettiğin gibi kabul eder misin lütfen! Ey niyazlarımıza MUCİB olan Rabbimiz!

Bütün candaşlarımı İbrahim’in dostu ve kendi dostun yapar mısın? Lütfen, ey latif! İbrahim milletinin Allah dostu olmasına sıratel müstakiym’i kurar mısın? Ey Hadii, bizi hidayetinden; Ey Hami bizi Hamiyetinden İbrahim kadar nasiplendir. Tekabbel Al-Allah/Amin!

Hans von Aiberg, 19/08/2003 (173/03)

önceki bölümü okusonraki bölümü oku

dua-hi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar