Üç karanlık – Kuranda Millet

Sıra geldi KONU belirlemeye…

<> soru kanalına gelen soru yok efendim.

Soru kanalı önemli değil! SORU önemli -soran da önemli-. Herşey SORU sormakla başlar! Herşey=BİLİM. Bilim=Allah’ı bilme borcu. Herşey=Külli şey*in!

<> Hocam Elbistan grubu 17.30da Bursadan Elbistana hareket edecek

Bursa’dan uğurluyorum ve Elbistan’da ağırlıyorum sizler, –TÜM YERALTI benimdir-, benim üstümde yolculuk edeceksiniz.

<> Elbistan grubu olarak teşekkür ediyoruz.

<> 120 günde said saki ölüm ve cennet cehennemin programlanması ters geliyor kaptan, anne karnında insanın kaderinin tayin edilmesi, said veya saki olacağı vb.?

Olay anne karnından ÖNCE başlıyor. Kaç kere yaşadık kaç kere öldük! İki kez doğup; iki kez öldük. Bunu ikinin katlarıyla ÇOĞALTABİLİRSİNİZ.

El EVVEL biz yoktuk -ezeli olan tek Allah’ımızdır-. YOKTUK demek “Ölü olmak” demek. Biz ezelde ölüydük. Ezelin bir noktasında “KALUBELA kuruldu”. RUH‘u yarattı Allah’ımız! Ona kendinden üfledi ve biz BİRİNCİ KEZ DOĞDUK!

Bu bir denklemin en büyük (köşeli, kasisli) AÇ-PARANTEZİDİR! Allah’ımız sırayla KASİSLİ-Köşeli ve bildiğimiz üç parantez açtı: ÜÇ KARANLIK!

Kalu Bela’da MİSAK verdik! Onu tutup tutmayacağımız bizim ÖZGÜR irademize kalmıştı. Bize kalırsa, PEŞİN PEŞİN “tuttuk bile…” dedik. EN BÜYÜK YALANI o gün ilk kez söyledik. ÇOĞUMUZUN ilk  y a l a n  ıydı.

Allah’ımız, “Pekala o zaman sınav sonuçları gereği, kiminiz YEŞİL (Cennet adayı) kiminiz kırmızı (cehennem adayı)” olduk… Buna itiraz ettik: “Neden kırmızı, neden yeşil? Neden bu ayrım?” (Ruh TEK‘tir, niçin iki renk olduğumuzu HAKLI olarak sorduk.)

Rabbimiz, “çünkü sizler İKİ MİLLET; üç zümresiniz!” buyurdu! TEK olan Ruh bunu hiç mi hiç anlayamıyordu. İki millet kim? Üç grup kim? (Ezvace) Bunları biraz açalım!

Ayetlere bakınız: Kafirler TEK MİLLETTİR! Ayetlere bakınız onlar için “Cehennem milletiyy” diye yazıyor. (Bir tek örnek bulunuz lütfen.)

<> Arıyoruz profesör

<> Bizler arazideyiz, laptopla giriyoruz, ayet bulamayacağız

Dinimiz dayanışmadır candaşlar. “Cehennem milleti” diye aramanız yeterli.

<> Araf/50: Ateşin halkı cennet halkına seslenir: “Bize biraz sudan ya da Allah’ın size verdiği rızıktan aktarın.” Derler ki: “Doğrusu Allah, bunları inkar edenlere haram (yasak) kılmıştır.”

Arapça daha KANIT olurdu.

Neyse, devam edelim. (Fakat ileride bulmalısınız, Kur’an, SONLANDIRILMAZSA, program hatası verir.)

Cehennem milleti TEK bir millettir -tümü birden-. Ve bu üç ezvace’nin (sınıf) BİRİDİR! Geriye kalan iki ezvace’den yukarıdaki Cennet adını alıyor. Ama Cennet milleti tek millet değildir!

<> Araf/50: Ve nada ashabün nari ashabel cenneti en efidu aleyna minel mai ev mimma razekakaümüllah * kalu innellahe harramehüma alel kafirin

(Millet diye geçen ayeti kastediyorum, ashab olanı değil. Kelime tam olarak CEHENNEM MİLLETİYY biçiminde.)

Neyse. Cennet milleti yoktur! Demek ki Vakıa 27’den itibaren anlatılan cennet ehli/ashabı MİLLET  d e ğ i l d i r  ! Ama 26 dahil berisi olan SABIKUN (Naim cennet) sadece HANİF içerir ve her hanif illaki İBRAHİM MİLLETİDİR.

Üç sınıf var, fakat iki millet var! Bunu aklınızda tutunuz. Bunlar Cehennem milleti ve İbrahim milleti olmak üzere ikiye ayrılır.

<> 55/43: Hazihi cehennemulletiy yukezzibu bihelmucrimune: İşte bu, suçluların yalanladıkları cehennem milleti

Teşekkür. 🙂 Bir de İBRAHİM MİLLETİ‘nden tek bir örnek veriniz.

<> 2/130: İbrahim’in milletinden, kendine kıyandan başka kim yüz çevirir? Gerçek şu ki, biz onu dünyada seçkin birisi yaptık, ahirette de hiç şüphe yok ki o iyiler arasındadır.

Teşekkür yeniden.

<> cehennem milletiyle ilgili ayette sorun var gibi? Cehennem’ elleti var yani cehennem milletiyle ilgili değil (mi?)

Milel >>> Beynelmilel = Milletler+arası >>> Millet kelimesinin çoğulu milel ileldir.

Hans von Aiberg, 05/10/2003 (196/02)

Not-1: <> ile başlayan satırlar sayın Aiberge ait değildir, sohbet/chat esnasında onunla konuşan diğer kişilere aittir. [] ile başlayan satırlar ve [  ] arasındaki kesimler yine sayın Aiberg’e ait değildir, sohbete sonradan eklenmiştir.

Not-2: Eski sohbetlerde işlenen bazı gündem konularının yıllar sonra değişmiş olabileceği ihtimalini gözönünde bulundurmak gerekebilir. Sohbeti okurken karşılaşacağınız her türlü sorunu/hatayı vb. info@aiberg.com adresine bildirebilirsiniz.


önceki bölümü oku | 196 anasayfasına dön | sonraki bölümü oku

196-02-eshab-millet

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar